21 września wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego.
Tym razem dotyczą one pieszych i rowerzystów. Co ulega zmianie?
Zgodnie z nowymi przepisami, drogi rowerowe są traktowane jak jezdnia oraz torowisko. "Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, albo przechodzący przez te części drogi, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, (...), korzystać z przejścia dla pieszych" - brzmi zapis jednego z artykułów ustawy. W praktyce to oznacza, że wejście pieszego na ścieżkę rowerową w miejscu, które nie zostało oznakowane jako przejście, będzie traktowane jak wtargnięcie na jezdnię lub torowisko. Od 21 września "przejście przez drogę dla rowerów w nieodpowiednim miejscu" będzie wykroczeniem i może grozić mandatem w wysokości nawet 200 zł (jeśli wejdzie na ścieżkę bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem) albo 300 zł (jeśli podczas przechodzenia będzie rozmawiał przez telefon).
Warto również pamiętać, że pieszy nie ma pierwszeństwa na ścieżce rowerowej i nie może wejść pod jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych. Pierwszeństwo takie ma dopiero w momencie, kiedy już znajduje się na przejściu.
Zostały również wprowadzone nowe typy przejść dla pieszych. Do tej pory każde z nich musiało być oznaczane odpowiednimi znakami drogowymi. Teraz będziemy mieli do wyboru przejścia dla pieszych i przejścia sugerowane, czyli nieoznakowane miejsce, w którym będzie można przedostać się na drugą stronę.
Przejście sugerowane - nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych - art. 2, ptk 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym (od 21 września 2022).
Główną różnicą między przejściami sugerowanymi a przejściami dla pieszych jest kwestia pierwszeństwa na drodze. Kierowcy podjeżdżający do przejść dla pieszych muszą przepuścić osoby, które na nie wkraczają lub już się na nim znajdują. Powyższa reguła nie będzie obowiązywała w przypadku przejść sugerowanych, co powoduje, że to pieszy będzie zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze i zachować szczególną ostrożność.