Ekologiczne nawierzchnie szlaku turystycznego w Sopocie. Rozpoczynamy prace
Do czterech razy sztuka! Nas trudno zniechęcić, jeśli jesteśmy przekonani do realizacji inwestycji, które poprawiają komfort życia mieszkańców.
Dziś, tj. 21 września podpisaliśmy umowę na remont Szlaku Turystycznego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami w Sopocie. Inwestycja powinna zakończyć się do 10 grudnia br. i pochłonie 1 660 500,00 zł. Prace wykona konsorcjum firm: Balmora Andrzej Czupryński i FHU
Cris-Han Krzysztof Józef Niedzielski.
Co mieszkańcy otrzymają w zamian?
Piękną trasę rowerową wiodącą przez las z ekologiczną i przepuszczalną nawierzchnią, czytelnie oznakowaną, biegnącą wśród drzew, z dala od miejskiego zgiełku.
- Zakres inwestycji obejmuje remont 7 sopockich odcinków szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, w tym remonty nawierzchni i wykonanie oznakowania – informuje Wojciech Ogint, dyrektor ZDiZ w Sopocie.
Planujemy remont części szlaków polegający na wzmocnieniu istniejących tras poprzez wykonanie nawierzchni z naturalnego i certyfikowanego kruszywa.
Wyremontowanych będzie 9662 m leśnych ścieżek:
• od sanatorium Leśnik do Wielkiej Gwiazdy oraz od Wielkiej Gwiazdy do drogi asfaltowej przy Gołębiewie (2 odcinki - jedynie oznakowanie szlaku),
• wzdłuż Drogi Nadleśniczych (2 odcinki, w tym jeden tylko oznakowanie),
• od ul. Kolberga do Drogi Wielkokackiej,
• wzdłuż ul. Reja wraz z Pętlą Reja (odcinek sopocki),
• łącznika ul. Spacerowej i Drogi Nadleśniczych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Sopotu.
- Sopot to nie tylko piaszczysta plaża, Monciak, molo i Opera Leśna. To także, a może przede wszystkim, Trójmiejski Park Krajobrazowy i piękny, naturalny las – komentuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu. Chcemy zachęcić Sopocian, aby częściej z niego korzystali.
Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności terenów TPK i zarazem zwiększenie jego dostępności dla mieszkańców, zwłaszcza dzieci i osób starszych, którzy potrzebują przyjaznej nawierzchni. Będzie to alternatywa dla miejskich dróg rowerowych, zwłaszcza popularnej alejki nadmorskiej – dodaje Marcin Skwierawski.
Lasy położone w granicach administracyjnych Sopotu zajmują 934 ha powierzchni.
Lasy komunalne, zarządzane przez gminę, stanowią 22,4 proc. tego obszaru, czyli ponad 209 hektarów.