Zima znów zaskoczyła drogowców – zwykli mówić kierowcy jeżdżący, w czasie śnieżycy, na letnich oponach. O tym, czy będzie bezpiecznie, decydują nie tylko służby, odpowiedzialne za utrzymanie dróg. Wiele zależy również od nas, użytkowników dróg. Planując zimą podróż autem, musimy brać pod uwagę, że potrzebujemy więcej czasu niż latem, na pokonanie tego samego odcinka; że potrzebujemy czasu na odśnieżenie pojazdu, usunięcie lodu z szyb. Planując te działania, bez niepotrzebnego zdenerwowania i pośpiechu, dotrzemy na czas – do pracy, szkoły, miejsca podróży.
My od wielu tygodni przygotowujemy się do zimy, by nas nie zaskoczyła. Kupiliśmy piasek i sól, sprawdziliśmy sprzęt, który usuwać będzie śnieg z chodników i ulic kurortu, opracowaliśmy plan dyżurów. Dzisiejszej nocy, z uwagi na gołoledź, mieliśmy możliwość, po raz pierwszy w tym sezonie, sprawdzić sprzęt w akcji. Na sopockie drogi I stopnia utrzymania, wysypaliśmy 4 tony soli.
Według naszych szacunków, koszty zimowego utrzymania dróg, wyniosą w tym sezonie ok. 500 tys. zł miesięcznie i wprost uzależnione są od warunków atmosferycznych, czyli czy będzie mocno sypać śnieg i jak niskie będą temperatury. To czego nie wydamy na „zimę” wykorzystamy na sprzątanie ulic i chodników.
Od wielu lat zimowym utrzymaniem dróg zajmujemy się we własnym zakresie – my oraz Zakład Oczyszczania Miasta, na nasze zlecenie. To gospodarskie podejście pozwala w sposób optymalny wykorzystywać środki finansowe. Dzięki temu miasto nie płaci zewnętrznym firmom za gotowość. Jeśli nie ma konieczności odśnieżania, ekipy wykorzystywane są do innych działań, np. dokonują remontów ulic, chodników, sprzątają.
Na terenie Sopotu mamy 159 ulic i placów, z czego 144 to drogi publiczne o różnej kolejności utrzymania. Daje to około 70 km długości dróg do odśnieżania.
Jak działamy:
1. Do momentu powołania dyżurów praca według potrzeb w systemie nadgodzin.
2. Powołanie dyżurów Akcji Zima następuje decyzją Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni. Dyżury są całodobowe, we wszystkie dni tygodnia. Przyjmuje się, że Akcja Zima rozpoczyna się 1 grudnia. Jeśli jednak aura zmieni się na zimową, nie bacząc na kalendarz, Dyrektor ZDiZ zarządza jej wcześniejsze rozpoczęcie i powołuje dyżury.
Informację o powołaniu dyżurów przekazujemy do wszystkich służb miejskich i państwowych, działających na terenie miasta Sopotu.
Dyżury polegają na:
stałym monitoringu sytuacji pogodowej, śledzeniem prognoz pogody, systematyczne objazdy podległych terenów, przyjmowanie komunikatów od Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego;
obsada dyżurów ulega zwiększeniu w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych – obfite opady śniegu,
w przypadku zagrożenia gołoledzią – posypywanie mieszanką mineralną (piaskowo-solną) przed osiągnięciem temperatur powyżej + 2°C, jeżeli występuje tendencja spadkowa;
opady śniegu – natychmiastowy wyjazd piaskarek;
w przypadku intensywnych opadów śniegu:
Jak odśnieżamy:
- dla ulic I kolejności: przejazd trzema pługopiaskarkami szpalerowo, odśnieżanie głównego ciągu a następnie ulic zbiorczych - ZDiZ;
- dla jezdni II kolejności i chodników, przy średnich opadach: przystąpienie do działań po 4 godz. od ustania opadów; dla bardzo intensywnych opadów: przystąpienie do działań po 2 godz. od ustania opadu - ZOM
Podział Sopotu z uwagi na zakres czynności Akcji Zima:
Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie dysponuje
Materiały:
ok. 1000 ton piasku
ok. 600 ton soli
Sprzęt:
5 pługopiaskarek
2 koparko-ładowarki
1 miniładowarka BOBCAT
2 ciągnik z pługiem
1 samochód skrzyniowy
Zakład Oczyszczania Miasta dysponuje:
Samochód hak: pług i posyp - 2 szt.
Traktor JOHN DEERE: pług i posyp – 2 szt.
Traktor pług i posyp lub szczotka
Ręczne spalinowe odśnieżarki szczotkowe – 5 szt.
Posypywarka ręczną – 3 szt.
Samochód skrzynia – 2 szt.
Nasze pługi i piaskarki poruszają się tak jak inni użytkownicy dróg. Jeśli są korki, nasz sprzęt również w nich stoi. Dlatego apelujemy do kierowców – dostosuje opony w autach do pory roku, „zimówki” to nie fanaberia, a konieczność; nie zajeżdżajcie naszym kierowcom drogi; nie wpychajcie się przed nasze pojazdy. Im szybciej pług i piaskarka przejedzie, tym szybciej przejadą inne pojazdy.